ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

Πρόλογος του Περιφερειακού Δ/ντή Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης Αν. Μακεδονίας και Θράκης Παναγιώτη Κεραμάρη

Η Τοπική Ιστορία διαχρονικά αποτελούσε αναπόσπαστο τμήμα των προγραμμάτων σπουδών του Ελληνικού Εκπαιδευτικού Συστήματος. Ιστορικά διδασκόταν στις πρώτες και μεσαίες τάξης της Δημοτικής Εκπαίδευσης, στα σύγχρονα όμως προγράμματα σπουδών περιλαμβάνεται και στις Βιωματικές Δράσεις της τρίτης τάξης του Γυμνασίου καθώς και στην θεματολογία των Ερευνητικών Εργασιών των δύο πρώτων τάξεων του Λυκείου.

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας και Θράκης αναγνωρίζοντας την σπουδαιότητα της Τοπικής Ιστορίας στην διατήρηση και αναβίωση του τοπικού πολιτισμού και της ιστορικής κληρονομιάς, προχώρησε πριν δύο περίπου χρόνια στην εκπόνηση συντονισμένης δράσης με σκοπό την παραγωγή επιστημονικού και εκπαιδευτικού υλικού για την στήριξη της Τοπικής Ιστορίας στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση της περιοχής ευθύνης της. Στην επιστημονική στήριξη και τεκμηρίωση αυτής της προσπάθειας συνδράμει η Σχολή Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, την οποία εκ προοιμίου ευχαριστώ για την συνεργασία της, όπως επίσης και τον Κοσμήτορα της Σχολής Καθηγητή Κωνσταντίνο Κ. Χατζόπουλο για την ένθερμη στήριξη αυτού του έργου.

Η παρούσα έκδοση έρχεται να συμπληρώσει με επιστημονικά άρθρα και μελέτες το καταγεγραμμένο ιστορικό υλικό της περιοχής. Η επιστημονική ορθότητα και η πιστοποιημένη μεθοδολογία, που ακολουθήθηκαν στην συγγραφή αυτού του τόμου, όπως και η καταξίωση της Σχολής στην Ακαδημαϊκή Κοινότητα, κατοχυρώνουν στο καλύτερο επίπεδο με την επιστημονική αξία του έργου. Το επόμενο βήμα στο σχεδιασμό μας, σε συνεργασία και πάλι με το Δ.Π.Θ., είναι η δημιουργία εκπαιδευτικού υλικού και η έκδοση σχολικού εγχειριδίου Τοπικής Ιστορίας, κατάλληλα προσαρμοσμένου στην αντίστοιχη εκπαιδευτική βαθμίδα που θα απευθύνεται.

Κλείνοντας, θέλω να ευχαριστήσω για τη συνεργασία τους, τον Κοσμήτορα και τους Καθηγητές του Τμήματος Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ., τους συναδέλφους φιλολόγους, τους συνεργάτες μου και τον προκάτοχο μου στην Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας και Θράκης, καθώς επίσης και όλους τους ερευνητές – ιστορικούς, που με τα άρθρα τους συνέβαλλαν στην ολοκλήρωση αυτού του τόμου, ο οποίος είναι το πρώτο βήμα αυτής της προσπάθειας.

Κομοτηνή, 10 Δεκεμβρίου 2015

Παναγιώτης Κεραμάρης