ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΚΟΣΜΗΤΟΡΑ

Πρόλογος του Κοσμήτορα της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών, Καθ. Κωνσταντίνου Κ. Χατζόπουλου

Πριν από δύο περίπου χρόνια ο τότε Διευθυντής της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας και Θράκης κ. Σάββας Μελισσόπουλος είχε την ιδέα της εκπόνησης ενός προγράμματος για την τοπική ιστορία της Θράκης, προκειμένου αφενός να συγκεντρωθεί το απαραίτητο υλικό και, αφετέρου, να διαμορφωθεί το κατάλληλο πλαίσιο για την αξιοποίησή του από τους εκπαιδευτικούς των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Περιφέρειας, οι οποίοι αναλαμβάνουν τη διδασκαλία της τοπικής ιστορίας. Για την υλοποίηση του προγράμματος ο κ. Μελισσόπουλος πήρε την πρωτοβουλία και ζήτησε τη συνδρομή της Σχολής Κλασικών και Ανθρωπιστικών Σπουδών του Δ.Π.Θ. και ιδιαίτερα των Τμημάτων Ιστορίας και Εθνολογίας και Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών. Οι Καθηγητές και Λέκτορες της Σχολής ανταποκρίθηκαν άμεσα στην πρόταση και ανέλαβαν την επιστημονική ευθύνη του προγράμματος. Ακολούθησαν μια σειρά από συνεδριάσεις, στις οποίες, αφού συζητήθηκαν διεξοδικά όλα τα θέματα που αφορούσαν στον τρόπο της προετοιμασίας του προγράμματος, συγκροτήθηκαν δύο επιτροπές, μία επιστημονική και μία παιδαγωγική, που ανέλαβαν την υλοποίηση του.

Παρά τα προβλήματα που προέκυψαν λόγω της δύσκολης φύσης και των απαιτήσεων του εγχειρήματος, η «επιστημονική επιτροπή» ξεκίνησε την προσπάθεια υλοποίησης του προγράμματος με τη συγκέντρωση μελετών που αφορούν στην ιστορία της Θράκης. Κρίνοντας μάλιστα με καθαρά επιστημονικά κριτήρια, αντιμετώπισε την Θράκη ως γεωγραφικό και όχι ως πολιτικό όρο, με αποτέλεσμα να μεγαλώσουν οι απαιτήσεις και ο όγκος της δουλειάς. Καρπός της προσπάθειας αυτής είναι ο παρών τόμος, ο οποίος περιλαμβάνει – προς το παρόν - 18 συνολικά άρθρα που συνέγραψαν πανεπιστημιακοί και εκπαιδευτικοί. Βέβαια, σε πρώτη φάση ο τόμος θα τεθεί στη διάθεση των εκπαιδευτικών και κάθε ενδιαφερόμενου σε ηλεκτρονική μορφή. Θα ήταν ευχής έργο όμως, αν στο προσεχές μέλλον βρεθούν χορηγοί που θα καταστήσουν δυνατή την έκδοσή του και σε έντυπη μορφή.

Επειδή είχα την ευκαιρία να παρακολουθήσω από κοντά την πολύμηνη προσπάθεια της «επιστημονικής επιτροπής» για τη συγκέντρωση του υλικού, την αξιολόγηση των εργασιών και την προετοιμασία του τόμου στην τελική του μορφή, θέλω να ευχαριστήσω τα μέλη της επιτροπής για την πολύ σοβαρή δουλειά που έκαναν τελείως αφιλοκερδώς. Ο δημόσιος έπαινος αξίζει στον κ. Εμμανουήλ Σέργη και στον κ. Ιωάννη Μπακιρτζή, Αναπληρωτή Καθηγητή και Λέκτορα αντίστοιχα του Τμήματος Γλώσσας, Φιλολογίας και Πολιτισμού Παρευξείνιων Χωρών, στην κα Ελεονώρα Ναξίδου και στον κ. Andrew Farrington, Επίκουρους Καθηγητές του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας, και στον κ. Κωνσταντίνο Ζαφείρη, Λέκτορα επίσης του Τμήματος Ιστορίας και Εθνολογίας.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες οφείλω στον νέο Διευθυντή της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Αν. Μακεδονίας και Θράκης κ. Παναγιώτη Κεραμάρη, επειδή όχι μόνον υιοθέτησε την ιδέα του προκατόχου του, αλλά στήριξε με κάθε δυνατό τρόπο την προσπάθεια για την προετοιμασία και την έκδοση του τόμου.

Κομοτηνή, 1 Δεκεμβρίου 2015

Κωνσταντίνος Κ. Χατζόπουλος