Τη Δευτέρα, 06 Φεβρουαρίου 2016, ο Περιφερειακός Διευθυντής Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης κ. Παναγιώτης Κεραμάρης, μαζί με τον Προϊστάμενο Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Γεώργιο Τζάστα, παρευρέθησαν στο 1ο Γενικό Ενιαίο Λύκειο Κομοτηνής. Εκεί συναντήθηκαν με τους μαθητές και μαθήτριες που κατέκτησαν την πρώτη θέση στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό στην 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών-EUSO 2017 και επιλέχθηκαν να συμμετάσχουν στη 15η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Φυσικών Επιστημών – EUSO 2017 στην Κοπεγχάγη. Ο Περιφερειακός Διευθυντής συνεχάρη την ομάδα των μαθητών που με τη διάκρισή τους τίμησαν τόσο τη σχολική όσο και την ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα της περιοχής.
Στη συνέχεια, ο Περιφερειακός Διευθυντής, μαζί με τον Προϊστάμενο του Γραφείου Μειονοτικής Εκπαίδευσης της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας – Θράκης, κ. Βασίλη Συμεωνίδη, επισκέφτηκαν το 2ο και 3ο Μειονοτικό Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής και το Μειονοτικό Σχολείο Μάστανλι, όπου συναντήθηκαν και συνεργάστηκαν με τους εκπαιδευτικούς των σχολείων. Τέλος, επισκέφτηκαν και το Οικοτροφείο του Ιεροσπουδαστηρίου, όπου ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις του, ενώ ο Περιφερειακός Διευθυντής εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη λειτουργία του, που αποτελεί αποτέλεσμα των προσπαθειών τόσο της Διεύθυνσης του σχολείου, των εκπαιδευτικών και των γονέων όσο και της πολιτείας.
{gallery}foto2017/1{/gallery}