Συγχαρητήριο μήνυμα
του Περιφερειακού Δ/ντή Εκπ/σης Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης
Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
Παναγιώτη Κεραμάρη
Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης εκφράζει θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές του Ιδιωτικού Μειονοτικού Γυμνασίου-Λυκείου Ξάνθης, Κεχαγιά Λουτφή της Γ΄ τάξης Λυκείου και Χόμκο Εμρέ της Β΄ τάξης Λυκείου, οι οποίοι κατέλαβαν την 1η θέση στην κατηγορία Arduino στον διαγωνισμό νέων τεχνολογιών που έγινε στο πλαίσιο του 7ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Βιομηχανικής Πληροφορικής. Ο διαγωνισμός, που διοργανώθηκε από το Κέντρο Τεχνολογικής Έρευνας ΑΜΘ, το Επιμελητήριο Καβάλας, την Περιφέρεια ΑΜΘ και το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής του ΤΕΙ ΑΜΘ, πραγματοποιήθηκε στο Εκθεσιακό Κέντρο Καβάλας «Απόστολος Μαρδύρης» το Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2016.
Οι μαθητές μας ξεχώρισαν σε μία διοργάνωση που στόχο έχει να προβάλει τη δυναμική της βιομηχανίας της πληροφορίας και των σημαντικών επιδράσεων της στην κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική ζωή, κάνοντάς μας περήφανους τόσο με τη συμμετοχή τους όσο και με την κατάκτηση της 1ης θέσης. Θερμά συγχαρητήρια αξίζουν και στις οικογένειες, τους εκπαιδευτικούς και το σχολείο των μαθητών που υποστήριξαν τα παιδιά σε αυτήν την προσπάθειά τους.
Ο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΕΡΑΜΑΡΗΣ