Ένα εξαιρετικό βίντεο από το κινηματογραφικό εργαστήρι του 1ου Γυμνασίου Κομοτηνής με θέμα την διαφορετικότητα στην πολυπολιτισμική Ροδόπη. Η κινηματογραφική ομάδα του σχολείου συμμετείχε στο σχολικό διαγωνισμό ταινιών μικρού μήκους "Χτίζοντας ένα πολύχρωμο σχολείο" και βραβεύτηκε κατά τη διάρκεια εκδήλωσης, που πραγματοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του ΚΕ.Δ.Ε.Α του Α.Π.Θ. Την εκδήλωση διοργάνωσε το Ελληνικό Παρατηρητήριο για την Διαπολιτισμική Παιδεία και Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου της Σχολής Καλών Τεχνών του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου.